Czy blizny można rozjaśnić? Kilka sposobów

Istnieje kilka sposobów na rozjaśnienie ciemnych blizn na skórze. Masło kakaowe jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ jest skutecznym rozjaśniaczem skóry, a także źródłem witamin A i E. Masło shea jest bogate w białko keratynę, która sprzyja regeneracji nowych komórek skóry. Pomaga również uzyskać bardziej równomierną i rozświetloną cerę. Nakładanie masła shea na dotknięty obszar dwa razy dziennie może pomóc zmniejszyć wygląd blizn.

Retinol zabiegi na blizny potrądzikowe

Retinol zabiegi na blizny potrądzikowe to doskonały sposób na zmniejszenie wyglądu blizn po trądziku. Kremy te zawierają witaminę A i działają poprzez przyspieszenie procesu regeneracji skóry. Zmniejszają również przebarwienia blizn i wygładzają skórę. Dodatkowo pomagają zapobiegać powstawaniu wyprysków trądzikowych i zmniejszają stany zapalne. Kremy z hydrochinonem

Kremy z hydrochinonem są dostępne do rozjaśniania blizn i mogą rozjaśnić kilka rodzajów skóry. Kremy te występują w różnych mocach, a kremy dwuprocentowe można kupić bez recepty. Silniejsze kremy z hydrochinonem muszą być jednak przepisane przez dermatologa. Chociaż hydrochinon jest stosunkowo bezpieczny, należy pamiętać, że może on powodować podrażnienia skóry, zwłaszcza w przypadku skóry wrażliwej lub bardzo suchej. Ponadto, długotrwałe stosowanie kremów z hydrochinonem może spowodować, że skóra stanie się ciemniejsza.

Olejek lawendowy

Stosowany miejscowo na skórę, olejek eteryczny z lawendy może zmniejszyć widoczność blizn, a także pomóc w wielu innych stanach skóry. Jest to jeden z najbardziej kojących olejków dla skóry i może pomóc Ci poczuć się lepiej w ogóle. Możesz go używać jako olejku do masażu na twarzy, nogach i rękach. Możesz nawet użyć go jako olejku do aromaterapii, ale zawsze używaj go po konsultacji z lekarzem.

Retinol

Jeśli masz bliznę, która jest wykonana z pigmentu, możesz rozważyć retinol jako opcję leczenia. Substancja ta może rozjaśnić bliznę, jak również poprawić teksturę skóry. Jest on często stosowany w przypadku blizn potrądzikowych i działa jako chemiczny środek złuszczający. Retinol może być również stosowany w połączeniu z kwasem glikolowym w celu rozjaśnienia blizn potrądzikowych i ciemnych plam. Chociaż oba te składniki mogą podrażniać skórę, mają korzystne działanie w redukcji blizn.

Zastrzyki sterydowe

Blizny chirurgiczne mogą być czasami bardzo trudne do leczenia, ale zastrzyki sterydowe mogą pomóc rozjaśnić blizny i pomóc poprawić ogólny wygląd blizn. Istnieje jednak kilka zagrożeń związanych z zastrzykami sterydowymi. Mogą one powodować krwawienie, zasinienie, zakażenie i zmiany skórne. Są one zazwyczaj tymczasowe i ustąpią samoistnie po zaprzestaniu leczenia. Istnieją również szanse na reakcje alergiczne, choć są one rzadkie.

Microneedling

Microneedling to świetny sposób na rozjaśnienie blizn i jest skuteczny w przypadku różnych typów skóry. Działanie Microneedling polega na wywoływaniu kontrolowanego urazu na powierzchni skóry, co stymuluje jej naturalny proces gojenia. Pobudza to wzrost nowych włókien kolagenowych, co skutkuje jędrniejszą, gładszą i mocniejszą skórą.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne mogą rozjaśnić blizny na ciemnej skórze. Działają one poprzez usunięcie pigmentu melaniny ze skóry. Skuteczność peelingu zależy od rodzaju użytej substancji chemicznej, jej stężenia i liczby warstw nałożonych na bliznę. Podczas leczenia dermatolog może zwiększyć stężenie peelingu lub zmniejszyć jego siłę działania, w zależności od potrzeb. Dla osób o ciemnej karnacji ważne jest, aby przed wykonaniem peelingu chemicznego skonsultować się z dermatologiem.

Miód Manuka

Miód Manuka jest stosowany do rozjaśniania blizn ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i antyseptyczne. Zawiera również nadtlenek wodoru, który zabija szkodliwe patogeny. Ma niskie pH, co jest korzystne dla osób cierpiących na trądzik.

Podobne tematy