Jak usunąć bliznę po oparzeniu

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić w domu, aby zminimalizować wygląd blizny. Należą do nich stosowanie lodu i nasion kozieradki, odzieży uciskowej i kąpieli z lodem. Ważne jest również, aby pamiętać o stosowaniu kremu nawilżającego na dotkniętym obszarze.

Stosowanie ubrań uciskowych

Najlepsze ubrania uciskowe są wykonywane na zamówienie. Są one zaprojektowane tak, aby pasowały do kształtu ciała każdej osoby. Można je dostać w różnych kolorach i stylach. Można je również dostosować do zmian wzrostu, wagi i obrzęków. Ubranie powinno być dopasowane, ale nie za ciasne – dane te zostały zgromadzone przez specjalistów serwisu seteryirlandzkie.pl. Zbyt ciasny ubiór może powodować drętwienie, mrowienie lub ból.

Odzież uciskowa jest wykonana z elastycznych materiałów, takich jak polibawełna i lycra. Są one noszone przez kilka godzin każdego dnia. Odzież ta powinna być noszona do czasu, aż blizna dojrzeje, co trwa od ośmiu miesięcy do dwóch do trzech lat. Można je zdejmować w razie potrzeby, aby wziąć prysznic lub zastosować balsam, ale należy je nosić tak często, jak to możliwe. Utrzymywanie odzieży na sobie przez tak długi czas pomoże zminimalizować swędzenie i dyskomfort.

Chociaż stosowanie odzieży uciskowej w celu zmniejszenia blizn nie jest rozwiązaniem trwałym, może pomóc zmniejszyć wygląd blizn i uczynić je gładszymi. Ubranie uciskowe to świetny sposób na zapobieganie nadmiernemu bliznowaceniu podczas gojenia się skóry. Oprócz utrzymywania obszaru wilgotnego, odzież może pomóc zmniejszyć ból i stan zapalny związany z bliznowaceniem.

Terapia z użyciem odzieży uciskowej jest stosowana do usuwania blizn od wielu dziesięcioleci i stanowi powszechną opcję leczenia w centrach leczenia oparzeń. Jednak niektórzy pacjenci uważają, że odzież jest niewygodna i mogą doświadczyć przegrzania, swędzenia lub pęcherzy. Ponadto mogą one prowadzić do rozejścia się rany, dlatego ważne jest, aby być świadomym potencjalnych skutków ubocznych i powikłań leczenia.

Terapia odzieży kompresyjnej działa poprzez kontrolowanie nadprodukcji kolagenu w skórze. Sprzyja również wygładzeniu i wyrównaniu blizny. Ponadto poprawia wygląd blizny poprzez zapewnienie stałego nacisku na ranę. U dzieci ta odzież uciskowa pomoże spłaszczyć tkankę skórną i zachęci do większej mobilności.

Stosowanie nasion kozieradki

Nasiona kozieradki są doskonałym środkiem na blizny po oparzeniach, ponieważ są bogate w antyoksydanty i składniki odżywcze. Można je namoczyć w wodzie przez noc i zmielić na drobną pastę. Pastę tę można nałożyć na bliznę po oparzeniu i pozostawić na dwadzieścia do trzydziestu minut. Powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie, aby uzyskać najbardziej skuteczne rezultaty.

Nasiona kozieradki najlepiej kupować w całości, ale można je zmielić samodzielnie w domu. Staraj się kupować nasiona organiczne, ponieważ dłużej zachowują swój aromat. Nasiona kozieradki można przechowywać przez rok, jeśli są przechowywane w chłodnym, ciemnym miejscu. Aby użyć nasion, wystarczy zmielić ich niewielką ilość i nałożyć na bliznę po oparzeniu.

Nasiona kozieradki są stosowane od wieków ze względu na swoje właściwości lecznicze. Nasiona są bardzo korzystne dla kapha dosha i mogą pomóc stymulować przewody mleczne, aby zwiększyć ilość mleka w piersiach. Nasiona są również wspaniałe dla skóry i zdrowia.

Nasiona kozieradki można znaleźć w większości indyjskich kuchni. Po namoczeniu zmiel nasiona na pastę i nałóż na poparzone miejsce. Odczekaj 30 minut przed zmyciem. Powtarzaj ten zabieg do trzech razy w tygodniu.

Innym świetnym domowym środkiem na blizny po oparzeniach jest sok z cytryny. Zawiera on kwas alfa-hydroksylowy, który pomaga zanikać bliznom po oparzeniach. Nakładaj go na poparzone miejsce dwa razy dziennie, aby uzyskać pożądane rezultaty. Po 10-15 minutach blizna powinna zacząć się goić.

Stosowanie lodu

Stosowanie lodu w celu usunięcia blizny po oparzeniu nie jest zalecanym zabiegiem. Może on jeszcze bardziej uszkodzić skórę. Dlatego najlepiej trzymać się z dala od tej metody przez kilka minut. Używanie ciepłej wody zamiast lodu może być również dobrym wyborem. Co więcej, może pomóc zmniejszyć ból związany z oparzeniem.

Skóra ma kilka warstw: naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą, natomiast skóra właściwa jest warstwą dolną. Poniżej skóry właściwej znajdują się mięśnie, ścięgna i tkanka łączna. Urazy skóry właściwej mogą pozostawić blizny, które są widoczne po dotknięciu. Prawdopodobieństwo powstania blizny zależy od wielkości oparzenia i liczby warstw tkanki, których ono dotyczyło.

Zastosowanie nieprzylepnego, sterylnego opatrunku może pomóc w zapobieganiu infekcji i sprawić, że blizna zblednie. Należy również zastosować maść z antybiotykiem na obszar oparzenia, aby zapobiec zakażeniu. Zastosowanie leku przeciwhistaminowego na obszar oparzenia może również pomóc zmniejszyć swędzenie.

Noszenie odzieży uciskowej to kolejna opcja leczenia dla osób, które przeżyły oparzenia. Te wykonane na zamówienie ubrania pomagają zwiększyć nacisk na bliznę i chronią skórę przed dalszymi urazami. Arkusze żelu silikonowego mogą być noszone samodzielnie lub pod ubraniem uciskowym. Chociaż silikon jest bardzo elastyczny, niektórzy ludzie są na niego wrażliwi.

Należy pamiętać, że skóra pomaga regulować temperaturę ciała. Bez niej ciało mogłoby tracić ciepło zbyt szybko, co mogłoby być niebezpieczne. Ponadto tkanka bliznowata może ograniczać ruchy skóry i napinać ją. Duża blizna jest często szpecąca i może być problemem emocjonalnym.

Stosowanie kąpieli lodowych

Jeśli masz bliznę po oparzeniu i szukasz domowego środka, stosowanie kąpieli lodowych może pomóc Ci się jej pozbyć. Metoda ta jest znana z tego, że pomaga zmniejszyć wygląd blizny, która może być bolesnym i nieestetycznym stanem. Blizny są często związane z przebarwieniami i mogą być trwałe, chociaż niektórzy ludzie są bardziej podatni na rozwój blizny niż inni. Ostatecznie powstałe blizny zależą od głębokości oparzenia i indywidualnej wrażliwości.

Najpierw należy zdjąć wszelkie ubrania, które były narażone na oparzenie. Jeśli zdjęcie odzieży nie jest możliwe, należy umyć to miejsce w chłodnej wodzie. Po umyciu należy usunąć wszelkie ubrania i biżuterię, które mogły się przykleić do oparzenia. Następnie można przykryć oparzenie opatrunkiem nieprzywierającym, czystym ręcznikiem lub prześcieradłem.

Po oparzeniu można zastosować chłodną ściereczkę lub kąpiel z lodem, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Nie należy jednak stosować lodu na samo oparzenie, gdyż może to spowodować uszkodzenie skóry. Kąpiel z lodem powinna być stosowana tylko na dotkniętym obszarze przez 15 minut jednorazowo. Następnie można je oczyścić wodą z mydłem i w razie potrzeby zastosować miejscowo maść z antybiotykiem.

Blizny różnią się w zależności od osoby i głębokości oparzenia, a ich gojenie trwa zwykle długo. Zazwyczaj blizny wyglądają najgorzej między 4 a 8 miesiącem po oparzeniu. W końcu jednak blizny zanikają, stają się bardziej miękkie, płaskie i mniej wrażliwe.

Stosowanie okładów z lodu

Najlepszym sposobem na usunięcie blizny po oparzeniu jest utrzymywanie dotkniętego obszaru w chłodzie. Jednak okłady z lodu mogą nasilić oparzenie, a nawet pogorszyć jego stan. Ponadto mogą one powodować zwężenie naczyń krwionośnych, co utrudnia gojenie się skóry. Aby temu zapobiec, stosuj okłady z lodu tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Jeśli nie jesteś pewien, czy stosowanie okładów z lodu może pomóc w usunięciu blizny, zgłoś się do lekarza. Jeśli oparzenie jest głębokie lub silnie krwawi, koniecznie zasięgnij porady lekarza. Może być również konieczne leczenie, jeśli blizna jest spowodowana infekcjami.

Stosowanie okładów z lodu w celu usunięcia blizny po oparzeniu jest często alternatywą dla operacji. Jeśli nie jesteś pewien jak stosować lód, porozmawiaj z fizykoterapeutą lub terapeutą zajęciowym. Będą oni mogli Cię pokierować i doradzić, jak optymalnie go stosować.

Podczas stosowania okładu z lodu w leczeniu oparzenia, ważne jest, aby przykryć go warstwą odzieży, aby zapobiec powstawaniu blizn. Można użyć folii cling lub czystej torby plastikowej. Po zastosowaniu okładów z lodu należy pamiętać o założeniu bandaża lub sterylnego opatrunku. Jeśli nie można znaleźć bandaża, można użyć czystego ręcznika do przykrycia tego miejsca.

Chociaż stosowanie okładów z lodu nie usuwa blizny po oparzeniu, może pomóc zmniejszyć swędzenie i suchość. Dodatkowo powinieneś stosować krem nawilżający, aby chronić skórę przed dalszymi urazami. Staraj się również unikać gorących pryszniców lub kąpieli, ponieważ mogą one pozbawić skórę naturalnych olejków. Możesz również rozważyć dodanie oliwki dla niemowląt do wody w kąpieli, aby złagodzić skutki działania gorącej wody. Na koniec, nie drap dotkniętego obszaru, ponieważ drapanie tylko pogorszy sytuację i spowoduje dodatkowe uszkodzenia.

Podobne tematy