Lekarz odpowiada na pytanie o przyczyny powstawania rozstępów

Wiele czynników jest związanych z rozstępami, ale potrzeba więcej badań, aby wskazać dokładne przyczyny. Otyłość i szybki przyrost wagi to czynniki, które mogą przyczynić się do większego rozciągnięcia skóry. Starzenie się również może wpływać na zdolność skóry do rozdzierania się. Badanie skóry i wywiad medyczny mogą pomóc lekarzowi określić, czy jesteś w grupie ryzyka wystąpienia rozstępów. Lekarz zapyta Cię o wszelkie objawy, których doświadczyłaś, a także o leki, które mogłaś przyjmować. Inne schorzenia mogą również wpływać na powstawanie rozstępów, a lekarz może przepisać Ci lek na receptę, który zmniejszy szanse na ich powstanie.

Wysoki poziom kortyzolu

Rozstępy są spowodowane nagromadzeniem kortyzolu, hormonu produkowanego przez nadnercza – fragment ten został zaczerpnięty od specjalistów strony medycynaestetycznalublin.pl. Hormon ten zaburza strukturę tkanek skórnych i zmniejsza elastyczność skóry. Nawet u osób utrzymujących stałą wagę mogą pojawić się rozstępy. Wysoki poziom kortyzolu jest również związany z pojawieniem się rozstępów brzusznych.

Szybki przyrost masy ciała

Szybki przyrost masy ciała jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania rozstępów, ale istnieją sposoby, aby im zapobiec. Jeśli nie będziesz gwałtownie przybierać lub tracić na wadze, rozstępy z czasem wyblakną. Zazwyczaj czerwone, fioletowe rozstępy w końcu zmienią się w srebrne lub białe, a Twoja skóra będzie wyglądać na gładszą. Proces ten może jednak trwać miesiące lub nawet lata.

Witamina prenatalna

Witaminy prenatalne mogą pomóc w zapobieganiu rozstępom. Pomagają one skórze produkować więcej kolagenu, co pomoże zapobiec rozstępom. Podczas ciąży należy upewnić się, że Twoja witamina zawiera witaminę C.

Leki

Istnieje wiele różnych leków, które mogą powodować rozstępy. Oprócz oczywistych efektów hormonów i sterydów, niektóre leki mogą również powodować zmiany fizyczne, które mogą skutkować rozstępami. Kortykosteroidy i hormony mogą również powodować powstawanie rozstępów. Jeśli obawiasz się, że twoje leki powodują te rozstępy, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem.

Retin-A

Retin-A jest lekiem przeciwzapalnym, który może zmniejszyć wygląd rozstępów. Jest dostępny w różnych mocach i należy zacząć od najniższego stężenia, aby zobaczyć, jak wpływa na skórę. Retinoidy pochodzą z witaminy A i pomagają Twoim komórkom komunikować się i odnawiać. Oprócz zmniejszania widoczności rozstępów, Retin-A może poprawić elastyczność skóry i naprawić uszkodzenia spowodowane przez słońce.

Masło kakaowe

Masło kakaowe ma wiele korzyści dla skóry i może pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów. Jest to naturalny, gęsty tłuszcz roślinny pochodzący z ziaren kakaowca i likieru kakaowego. Zawiera antyoksydanty i emolienty, które odżywiają skórę i rozjaśniają nieestetyczne rozstępy.

Warunki medyczne

Chociaż rozstępy nie są fizycznie szkodliwe, mogą powodować dyskomfort i niepokój osoby, która je ma. Wizyta u lekarza w celu uzyskania właściwej diagnozy jest najlepszym sposobem postępowania dla tych, którzy cierpią z powodu rozstępów. Lekarze będą wykonywać badania w celu określenia podstawowej przyczyny i przepisać leczenie odpowiednio. Zabiegi te mogą obejmować kremy tretinoinowe i zabiegi laserowe. W rzadkich przypadkach, chirurgia może być również wymagane.

Zabiegi

Rozstępy pojawiają się, gdy skóra zostaje nagle rozciągnięta, a szybkie rozciąganie skóry powoduje przebarwienia i blizny. Mogą wystąpić u każdego, także u kobiet w ciąży. Ich przyczyną jest kolagen i elastyna, które tworzą skórę właściwą, czyli warstwę skóry pod naskórkiem. Istnieje kilka czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia rozstępów, a lekarz może określić, czy jesteś w grupie ryzyka.

Podobne tematy