Czy rozstępy są bolesne?

Możesz się zastanawiać, czy rozstępy są bolesne. Niektóre z nich mogą być, ale dobrą wiadomością jest to, że zazwyczaj bledną z czasem. Możesz się również zastanawiać, jak wpływają na Twoją skórę i czy są wrażliwe na działanie promieni słonecznych. Na szczęście nie jesteś osamotniona w tym pytaniu. Jest wiele osób, które zmagają się z bólem rozstępów.

Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z makijaz.online

Rozstępy mogą być bolesne

Na szczęście istnieją sposoby, aby zminimalizować ból związany z rozstępami. Po pierwsze, dbaj o nawilżenie skóry. Sucha skóra jest bardziej podatna na rozstępy, ponieważ łatwo pęka i krwawi. Zaleca się codzienne stosowanie kremu nawilżającego. Stosuj również krem przeciwświądowy na rozstępy, aby zmniejszyć zaczerwienienie i stan zapalny.

Następnie unikaj drapania swoich rozstępów. Jeśli podrapiesz je zbyt mocno, mogą zacząć krwawić i wymagać leczenia. Może to być oznaką infekcji. Jeśli Twoje rozstępy mocno krwawią, prawdopodobnie powstały w wyniku drapania. Sucha, swędząca skóra jest bardziej skłonna do krwawienia. Ponadto, jeśli obszar jest czerwony, można zobaczyć naczynia krwionośne. Na szczęście tego typu zaczerwienienia z czasem bledną.

Chociaż doświadczenie rozstępów może być bolesne, ważne jest, aby wiedzieć, że są one normalną częścią ciąży. Jeśli masz nadwagę, utrata wagi może pomóc zmniejszyć ryzyko rozwoju rozstępów. Jeśli jednak rozstępy są poważne, powinnaś zasięgnąć porady lekarza.

Zanikają z czasem

Rozstępy, które pojawiają się na piersiach, brzuchu, biodrach i pośladkach, zanikają z czasem. Pojawiają się jako pomarszczone, uniesione smugi, które początkowo są czerwone lub fioletowe. Z czasem bledną do jaśniejszego koloru skóry. Mogą być spowodowane szybkim cyklem wzrostu lub chorobą. Mogą być również spowodowane przez sterydy, które mogą uszkodzić kolagen i elastynę w skórze.

Istnieje kilka różnych sposobów na pozbycie się rozstępów, w tym naturalne kremy. Mogą one pomóc zmiękczyć skórę, ale nie zapobiegają powstawaniu rozstępów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy stosować krem codziennie przez kilka tygodni. Ponadto, należy wmasować krem w skórę. Alternatywnie, można użyć balsamu samoopalającego. Balsamy te zawierają składniki nawilżające i antyoksydacyjne oraz budują stopniową opaleniznę bez smug. Przed nałożeniem balsamu do opalania należy jednak zawsze dokładnie umyć ręce.

Większość osób, które cierpią z powodu rozstępów, nie powinna się nimi przejmować. Większość z nich zniknie sama. Ale balsamy miejscowe nie mają zdolności docierania do głębszych warstw skóry, co oznacza, że nie mogą usunąć rozstępów. Istnieją zabiegi, które mogą pomóc zmniejszyć wygląd rozstępów, ale większość z nich nie działa i kosztuje. Niemniej jednak możesz zmniejszyć wygląd rozstępów poprzez nawilżanie dwa razy dziennie, stosowanie kremu z kwasem hialuronowym i kontrolowanie wahań wagi.

Mogą być wrażliwe na oparzenia słoneczne

Rozstępy to blizny, które tworzą się w wyniku rozciągania skóry. Rozstępy te mogą mieć kolor od jasnej bieli do głębokiej czerwieni. Mogą być również swędzące. Z tego powodu powinnaś unikać ekspozycji na słońce, aby zminimalizować ryzyko ich powstania. Możesz również stosować blokadę przeciwsłoneczną, aby chronić swoją skórę.

Jednym ze środków zaradczych na rozstępy jest stosowanie mieszaniny soku z cytryny i sody oczyszczonej. Mieszanka powinna być niefiltrowana i organiczna, aby mieć największy efekt. Aby zastosować, wymieszaj oba składniki razem na rozstępach i pozostaw na około 20 minut. Upewnij się, że najpierw przetestujesz mieszankę na ramieniu, aby upewnić się, że Twoja skóra może ją tolerować.

Mogą być swędzące

Jeśli martwisz się o rozstępy, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby zminimalizować ich wygląd. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić jest nawilżanie tego obszaru. Pomoże to zmniejszyć swędzenie rozstępów. Ważne jest również, aby pić dużo wody. Należy również unikać gwałtownego przyrostu masy ciała, aby pomóc w zapobieganiu rozstępom.

Jeśli jesteś w ciąży, mogą pojawić się u Ciebie te rozstępy. Hormony ciążowe mogą powodować ten problem. Podczas ciąży poziom hormonów wzrasta, a skóra kobiety staje się zwiotczała i sucha. Sucha skóra sprawia, że rozstępy bardziej swędzą. Powinnaś również unikać drapania swoich rozstępów. Drapanie może prowadzić do infekcji lub skaleczeń.

Aby złagodzić swędzenie rozstępów, należy zastosować krem nawilżający lub balsam. Możesz również użyć miejscowego kortykosteroidu, jeśli swędzenie jest szczególnie silne. Nałożenie olejku na dotknięty obszar pomaga odmłodzić barierę lipidową, a także zmniejsza tarcie. Wreszcie, masowanie skóry może poprawić jej elastyczność, pomagając jej oprzeć się dalszemu rozciąganiu.

Rozstępy to blizny, które powstają, gdy skóra jest rozciągana ponad swój naturalny limit. Mogą być czerwone, fioletowe lub różowe i mogą swędzieć. Mogą być również bardzo bolesne, zwłaszcza jeśli znajdują się w pobliżu wrażliwych miejsc. Najlepiej unikać drapania tych śladów, ponieważ może to sprawić, że rozstępy staną się bardziej widoczne.

Mogą być oznaką poważnego schorzenia

Rozstępy mogą być oznaką podstawowych problemów medycznych. Niektóre warunki medyczne, takie jak zespół Cushinga, zaburzenie, które powoduje nadprodukcję hormonów w nadnerczach, mogą powodować rozstępy. Jeśli je masz, skonsultuj się z lekarzem. On lub ona może przeprowadzić badanie fizyczne i zdiagnozować stan. Istnieją zabiegi medyczne i środki domowe dostępne w celu leczenia rozstępów. Jednym z zabiegów jest terapia pulsacyjnym laserem barwnikowym, bezbolesny zabieg laserowy, który uspokaja naczynia krwionośne w skórze.

Jeśli masz rozstępy, lekarz może chcieć przeprowadzić kilka testów, aby sprawdzić, co może być ich przyczyną. Na przykład, jeśli rozstępy są bardzo czerwone lub fioletowe, mogą być oznaką innego stanu chorobowego. Osoby z tym stanem mogą również mieć stan znany jako zespół Marfana. W tym stanie ludzie mają trudności z produkcją białka, które pomaga skórze zachować elastyczność. Gdy tak się dzieje, w tkance skórnej tworzą się łzy, które mogą powodować rozstępy.

Rozstępy są powszechne w okresie dojrzewania i ciąży, ale mogą być objawem poważniejszych schorzeń. Lekarz najpierw określi etap rozwoju rozstępów. Rozstępy we wczesnym stadium mogą być czerwone i swędzące. Ostatecznie, rozstępy staną się srebrzyste i mniej zauważalne. Ogólnie rzecz biorąc, rozstępy mają kilka centymetrów długości i od jednego do dziesięciu milimetrów szerokości. Mogą pojawić się również na innych częściach ciała. Składają się z wiązek kolagenu, które są ciasno upakowane i równoległe do powierzchni skóry.

Mogą powodować niepokój

Nowe badania sugerują, że rozstępy mogą zwiększać ryzyko depresji i niepokoju w okresie okołoporodowym. Szacuje się, że nawet jedna na siedem kobiet cierpi na depresję podczas ciąży lub bezpośrednio po urodzeniu dziecka. Autorami pracy są Megan Lawlor, adiunkt na Washington University w St. Louis oraz Timothy Johnson, profesor Arthur F. Thurnau na University of Michigan.

Rozstępy są wynikiem nagłego rozciągnięcia skóry, spowodowanego ciążą lub przyrostem wagi. Choć nie są groźne, mogą zaburzać obraz własnej osoby i codzienne funkcjonowanie. Z tego powodu wiele kobiet decyduje się na profesjonalne usunięcie rozstępów. Mogą one również czuć się zaniepokojone swoim wyglądem i mieć negatywny obraz siebie.

Można je leczyć

Istnieje kilka różnych sposobów leczenia rozstępów, w tym laseroterapia i chirurgia. Możesz również rozważyć użycie dermarollera, który stymuluje naturalny proces leczenia Twojego ciała. Proces ten powoduje powstanie grubszej warstwy skóry, co sprawia, że rozstępy zanikają. Jeśli nie jesteś pewna, jaki zabieg zastosować, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Chociaż nie ma trwałych rozwiązań na rozstępy, możesz zmniejszyć ich wygląd, prowadząc zdrowy tryb życia. Upewnij się, że pijesz dużo wody, stosujesz zrównoważoną dietę i regularnie ćwiczysz. Te zmiany w stylu życia pomogą Ci przytyć w zdrowy sposób i zapobiegną powstawaniu rozstępów. Według American College of Obstetricians and Gynecologists, zdrowy przyrost wagi to 25 do 35 funtów. Jednak niektóre osoby mogą być genetycznie predysponowane do powstawania rozstępów, co sprawia, że są bardziej podatne na ich pojawienie się. Ponadto w niektórych przypadkach czynnikiem sprzyjającym może być wyższy poziom hormonów.

Jednym ze sposobów na zmniejszenie wyglądu rozstępów jest zastosowanie miejscowo kremu, który zawiera składniki takie jak kwas hialuronowy i olej kokosowy. Składniki te mają kilka właściwości, w tym są przeciwzapalne i pomagają naprawić uszkodzoną tkankę. Niektóre produkty zawierają witaminę C, która jest ważna dla zapobiegania i leczenia rozstępów. Inne składniki obejmują aloes, który jest doskonałym środkiem zmiękczającym i naturalnym środkiem leczniczym.

Podobne tematy