Jak odnowić wrastające paznokcie? Który lekarz?

W zależności od umiejscowienia wrastającego paznokcia, istnieje kilka zabiegów, które mogą pomóc w przywróceniu paznokci do formy. Jednym z nich jest moczenie stopy w ciepłej wodzie z solą Epsom. Inną opcją jest użycie mokrej bawełny do podniesienia wrastającego paznokcia ze skóry. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy codziennie zmieniać bawełnę – część ta jest wynikiem pracy redaktora portalu . Ponadto, należy nosić buty, które pasują wygodnie i unikać ostrych przedmiotów.

Leczenie wrastających paznokci przez podologa

Jeśli cierpisz na wrastające paznokcie u nóg, możesz chcieć udać się do podologa na leczenie. Leczenie tej przypadłości może obejmować znieczulenie miejscowe i zabieg chirurgiczny. Podolog może użyć nożyczek chirurgicznych, aby wyciąć paznokieć z palca, a na miejsce dotknięte problemem może zostać nałożona gaza, aby zapobiec jego odrastaniu. Czasami lekarz może również zasugerować usunięcie laserowe.

Przyjmowanie antybiotyków może wyleczyć wrastający paznokieć u nogi, jeśli jest on spowodowany przez bakterie. Antybiotyki mogą być stosowane miejscowo na zainfekowane miejsce lub przyjmowane doustnie. Możesz również otrzymać receptę na leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub aspiryna. Leki te zmniejszą ból i dyskomfort, ale nie wyleczą problemu.

Wrastające paznokcie u stóp mogą być bolesne i powodować dyskomfort. Około pięciu procent Amerykanów doświadcza ich w pewnym momencie swojego życia. Stan ten dotyka zazwyczaj dużego palca u nogi. Najlepiej jest szukać leczenia, jeśli infekcja jest poważna lub utrzymuje się po leczeniu domowym.

Wrastające paznokcie u stóp mogą również prowadzić do poważnych komplikacji, w tym infekcji. Ryzyko infekcji jest szczególnie wysokie u osób ze słabym krążeniem lub cukrzycą. Bez leczenia infekcja może prowadzić do zgorzeli, a ta z kolei do amputacji. Podolog może zbadać wrastający paznokieć, aby zdecydować, jaki rodzaj leczenia jest najlepszy. Czasami konieczny jest zabieg chirurgiczny w celu skorygowania wrastających paznokci.

Leczenie wrastających paznokci u stóp przez podologa polega na usunięciu części zainfekowanego paznokcia. W tym zabiegu chirurgicznym podolog znieczula palec i nacina boki paznokcia, usuwając zainfekowaną tkankę i skórę. Jeśli zakażenie jest poważne, podolog może zalecić usunięcie całego paznokcia.

Wrastające paznokcie u stóp są powodowane przez wiele różnych czynników. Zła higiena i nieprawidłowa pielęgnacja paznokci mogą przyczynić się do wrastania paznokci. Również uprawianie sportu może powodować uszkodzenia paznokci. Osoby chore na cukrzycę mogą być również zmuszone do poddania się operacji usunięcia paznokcia.

Jeśli podejrzewasz, że masz wrastający paznokieć u nogi, powinieneś jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Schorzenie to nie jest poważne, ale może być bardzo bolesne. Nieleczona może rozprzestrzenić się na kość. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby tego uniknąć. Przede wszystkim, upewnij się, że nosisz czyste buty i unikaj czynności, które wywierają dodatkowy nacisk na palec. Stosując się do tych wskazówek, możesz zapobiec dalszym szkodom spowodowanym przez wrastający paznokieć.

W niektórych przypadkach wrastający paznokieć można leczyć w domu. Należy namoczyć stopę w ciepłej wodzie, aby zmniejszyć obrzęk i ból. Pomocne może być również zastosowanie nici dentystycznej lub bawełny pod paznokciem. Ważne jest, aby podczas procesu leczenia unikać noszenia ciasnych butów i skarpet.

Wrastające paznokcie u stóp są bolesne i mogą ulec zakażeniu. Domowe sposoby mogą nie wystarczyć, aby złagodzić ból, a lekarz może podać Ci środki przeciwbólowe. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest leczenie u podologa.

Strut Nail Formula lek złożony

Lek złożony przeznaczony do leczenia wrastających paznokci, Strut Nail Formula zawiera cztery silne składniki, w tym Terbinafinę, antybiotyk i środek przeciwgrzybiczy, który może przenikać przez twarde paznokcie. Lek jest również połączony z DMSO, penetrującym kremem bazowym, który zapewnia, że leki mogą dotrzeć do najgłębszych warstw paznokcia. Strut Nail Formula należy przechowywać w chłodnym, suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.

Lek może być stosowany na skórę wokół paznokcia, ale nie powinien być stosowany na oczy, usta lub wargi. Nałożyć na czyste miejsce, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Należy nosić bawełniane skarpety lub sandały, aby chronić ten obszar i zapobiec zakażeniu. Ważne jest również, aby nosić buty z dobrą cyrkulacją powietrza. Pacjenci powinni przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących stosowania tego leku.

Matrectomy

Matrectomy to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu regeneracji wrastających paznokci. Zabieg ten może być wykonywany różnymi technikami. Jedna z opcji obejmuje miejscowe zastosowanie roztworu fenolu na dotkniętym obszarze. Roztwór ten ma właściwości antyseptyczne i może zmniejszyć ból spowodowany demielinizacją włókien nerwowych w jednostce paznokciowej. Należy jednak pamiętać, że zabieg ten może spowodować opóźnienie gojenia o 21 do 42 dni. Również zabieg ten może powodować nadmierny drenaż i destrukcję tkanek.

Najczęstsza metoda chirurgiczna polega na usunięciu macierzy wrastającego paznokcia, dzięki czemu uzyskuje się węższy paznokieć. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i charakteryzuje się bardzo niskim odsetkiem nawrotów. Zabieg ten nie jest jednak pozbawiony ryzyka i może nawrócić już po 4-6 miesiącach.

Inną opcją leczenia jest częściowa matrioszka, znana również jako fenolizacja. Zabieg ten usuwa wrastającą część paznokcia, ale pozostawia dużą część paznokcia nienaruszoną. Zabieg ten może powodować poważne powikłania, takie jak awulsja czy dystrofia. Może również spowodować pogrubienie lub odchylenie paznokcia.

Podczas leczenia zachowawczego kluczowe znaczenie dla zapobiegania zakażeniom ma higiena stóp i kąpiele stóp. Wrastające paznokcie prawie zawsze prezentują stan zapalny i kolonizację bakteryjną. Wykonywanie kąpieli antyseptycznych i usuwanie zgniłych strupów pomoże zmniejszyć kolonizację bakteryjną. Pacjenci powinni również przestrzegać zaleceń pooperacyjnych, takich jak moczenie stopy w ciepłej wodzie przez dwadzieścia do trzydziestu minut każdego dnia.

Nie ma jednego zabiegu chirurgicznego, który mógłby całkowicie wyleczyć wrastające paznokcie, ale można zastosować metodę zachowawczą, aby zapobiec nawrotom. Istnieje kilka procedur chirurgicznych, które mogą być stosowane do regeneracji wrastających paznokci. Najczęstszą procedurą chirurgiczną dla tego problemu jest boczna matricektomia za pomocą fenolu. Technika ta zmniejsza ryzyko nawrotów i ma wysoki wskaźnik sukcesu.

Niechirurgiczne leczenie wrastających paznokci polega na zastosowaniu znieczulenia w celu usunięcia zmienionego chorobowo fałdu paznokciowego. Metody bez nacięć mogą być stosowane, gdy wrastający paznokieć ma znaczny wpływ na jakość życia pacjenta. Dostępne są również zabiegi niechirurgiczne, takie jak roztwory na bazie fenolu. Mogą one być skuteczne i mniej bolesne. Wybrana metoda chirurgiczna powinna być również odpowiednia dla konkretnych potrzeb pacjenta. Niechirurgiczne leczenie wrastających paznokci powinno być wykonywane tylko wtedy, gdy leczenie zachowawcze zawiodło.

Podobne tematy