Jak prawidłowo obcinać paznokcie? Kilka wskazówek

Przed obcinaniem paznokci sprawdź ich długość i kształt. Posiadanie poszarpanych i spiczastych paznokci jest bolesne i niewygodne, więc upewnij się, że obcinasz je tak równo, jak to możliwe. Jeśli stwierdzisz, że są za długie lub za krótkie, obcinaj je tak długo, aż osiągniesz pożądaną długość.

Skórki chronią korzeń paznokcia

Delikatny obszar otaczający korzeń paznokcia jest często pomijany przy jego pielęgnacji. Bez ochrony, obszar ten może łatwo ulec uszkodzeniu i zakażeniu. Jako część naturalnego procesu wzrostu paznokcia, skórki służą jako bariera pomiędzy paznokciem a brudem, zanieczyszczeniami i bakteriami. Jeśli obcinasz skórki zbyt krótko, skóra pod nimi może się złuszczać, co prowadzi do infekcji. Utrzymywanie wilgotnych skórek po ich obcięciu jest ważne dla zachowania elastyczności paznokci, zwłaszcza w suchym środowisku.

Skórka to cienka warstwa tkanki znajdująca się u nasady paznokci i palców. Chroni ona korzenie paznokci i zapobiega przedostawaniu się bakterii do środka. Próby obcinania paznokci bez usuwania skórek mogą prowadzić do infekcji i wiszących paznokci. Aby zapobiec temu problemowi należy odsuwać skórki za pomocą cążków. Urządzenie to usunie również martwy naskórek, który może rosnąć wokół Twoich skórek. Stosowanie olejku do skórek nawilży je i ochroni.

Suche paznokcie są twardsze niż mokre

Suche paznokcie są kruche i mogą ulec szybkiemu zniszczeniu, dlatego należy podjąć kroki w celu ich ochrony. Jednym ze sposobów zapobiegania temu stanowi jest utrzymywanie paznokci w stanie nawilżenia. Można to zrobić nakładając na paznokcie balsamy zawierające alfa hydroksykwasy lub lanolinę. Balsamy te powinny być stosowane po namoczeniu paznokci w wodzie przez pięć minut. Aby nie uszkodzić paznokci, staraj się unikać otwierania pojemników i sięgania po inne przedmioty, gdy są one jeszcze mokre.

Suche paznokcie nie są rzadkością i są spowodowane różnymi czynnikami. Główną przyczyną jest utrata wilgoci z paznokci, która może nastąpić w wyniku zmian klimatycznych, ogrzewania pomieszczeń lub nadmiernej ekspozycji na wodę lub ostre substancje. Wycinanie lub energiczne odsuwanie skórek również je uszkadza. Gdy paznokcie są suche, tracą wilgoć na rzecz powietrza, co może powodować ich rozdwajanie się i kruchość.

Metalowe pilniki do paznokci są ścierne

Należy pamiętać o ściernej naturze metalowych pilników do paznokci, zwłaszcza jeśli używamy ich do opiłowywania paznokci. Pilniki o dużej ilości ziaren są lepsze dla naturalnych paznokci, a im drobniejsze ziarno, tym mniejsza ścieralność. Pilnik o drobnej ziarnistości powinien być używany do kruchych lub delikatnych paznokci lub do usuwania nieestetycznych skórek.

Metalowe pilniki do paznokci wykonane są ze zmielonego metalu i są bardzo ścierne podczas obcinania paznokci. Z tego powodu niektóre profesjonalne manicurzystki ostrzegają przed używaniem metalowych pilników do paznokci na naturalnych paznokciach, ponieważ mogą one spowodować ich uszkodzenie. Z tego powodu najlepiej jest kupić wysokiej jakości pilnik do paznokci, który jest droższy niż tańsze wersje, aby zapewnić właściwą pielęgnację paznokci.

Unikanie długich paznokci

Podczas obcinania paznokci należy szczególnie uważać, aby nie przyciąć skórek. Skórka chroni nowy paznokieć w trakcie wzrostu, a jej obcięcie może prowadzić do infekcji. Im dłuższy paznokieć, tym większe ryzyko. Uszkodzone skórki mogą powodować, że infekcje będą się dłużej utrzymywać.

Przed obcięciem paznokci starannie je spiłuj, aby były równe i gładkie. Nigdy nie spiłowuj paznokci ruchem piłującym, ponieważ może to prowadzić do poszarpanych krawędzi i uszkodzenia skórek. Zamiast tego opiłuj paznokcie delikatnie, okrężnymi ruchami od zewnętrznego rogu do środka.

Używanie wyciskacza do skórek

Używanie wyciskacza do skórek może być szybkim i wygodnym sposobem na przycięcie paznokci. Narzędzia te często mają dwie różne strony, jedną do czyszczenia pod paznokciami i jedną do odsuwania skórek. Pusher należy trzymać mocno, a krawędź przyłożyć do nasady paznokcia. Następnie należy odsunąć skórkę do momentu, aż będzie ledwo opierać się naciskaniu.

Istnieje wiele rodzajów popychaczy do skórek i są one wykonane z różnych materiałów. Jednym z najczęściej spotykanych jest metal, ponieważ jest trwały. Nie jest on jednak tak delikatny dla paznokci jak drewno czy silikon. Drewniane popychacze są mniej podatne na złamanie, ale mogą łatwo odpryskiwać jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane.

Używanie pilnika do paznokci

Używanie pilnika do paznokci to dobry sposób na nadanie paznokciom kształtu bez ich uszkadzania. Ważne jest, aby unikać obgryzania paznokci, ponieważ może to spowodować zużycie warstwy keratyny. Ponadto obgryzanie paznokci może powodować ich łamanie i łuszczenie się. Zamiast tego spróbuj użyć pilnika, aby nadać im delikatny kształt, a będziesz w stanie utrzymać ich równą długość i kształt.

Używając pilnika do paznokci, wybierz ten, który ma odpowiednią grubość do Twoich paznokci. Powinnaś unikać używania metalowych pilników do paznokci, które są zbyt miękkie. Metalowe pilniki są zbyt ścierne i mogą rozerwać końcówkę paznokcia. Możesz również wybrać pilnik do paznokci wykonany ze szkła, ponieważ jest on łatwy do czyszczenia i wystarcza na długo.

Stosowanie środka nawilżającego

Po obcięciu paznokci należy zastosować środek nawilżający lub krem, aby zapobiec infekcjom. Należy również unikać dotykania skórek. Możesz nawilżyć skórę po zabiegu, nakładając bogate masło do ciała lub bezzapachowy olejek. Zapobiegnie to zakażeniom wywołanym przez bakterie i grzyby.

Stosowanie kremu nawilżającego na paznokcie może zapobiec łamliwym i łuszczącym się paznokciom. Pomaga on również stymulować krążenie krwi wokół paznokci, co z kolei sprzyja ich zdrowemu wzrostowi. Kolejną korzyścią jest gładkie wykończenie, które można uzyskać dzięki użyciu kremu nawilżającego. Po nałożeniu go, należy wmasować go na paznokciach u rąk i nóg.

Podobne tematy