Co to znaczy, że włosy są mało odporne?

Jeśli szukałaś sposobu na walkę z puszeniem się włosów, warto wiedzieć co to są włosy niskooporne. Ten rodzaj włosów jest odporny na stylizację termiczną, ale jest bardziej podatny na łamanie i charakteryzuje się niską porowatością. Porowatość jest miarą podatności włosów na działanie wody.

Porowatość jest miarą podatności włosów na działanie wody

Za pomocą prostego testu wodnego możesz określić, jak porowate są Twoje włosy. Weź małe pasmo włosów i umieść je w kubku z wodą o temperaturze pokojowej. Obserwuj, czy woda wsiąka we włosy, czy unosi się na powierzchni. Jeśli twoje pasma unoszą się na wodzie, mają niską porowatość. W przeciwnym razie, mają wysoką.

Włosy o wysokiej porowatości mają warstwę naskórka, która nie leży płasko, co oznacza, że między martwymi komórkami są szczeliny, które pozwalają wodzie wnikać i uciekać. Włosy naturalnie falowane i kręcone mają tendencję do zwiększania porowatości, ponieważ ich otoczka zakręca się do góry. Zabiegi na włosach mogą również zwiększyć porowatość Twoich pasm – informacja ta pochodzi z serwisu beautyxpress.pl. Prosty test pływacki to łatwy sposób na określenie porowatości włosów.

Porowatość wpływa na zatrzymywanie wilgoci przez włosy, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak skutecznie je oczyszczać. Odpowiednie produkty do mycia mogą poprawić stan Twoich włosów i pomóc im zatrzymać wilgoć. Kształt Twoich włosów ma również wpływ na ich porowatość. Włosy kręcone są zazwyczaj bardziej porowate niż proste, a otoczka włosa jest najlepszym wskaźnikiem jego stanu.

Włosy o wysokiej porowatości mogą być łamliwe i suche. Włosy o wysokiej porowatości mogą być również trudne do utrzymania w stylu i kolorze. Na przykład, cienkie włosy mogą zatrzasnąć się znacznie łatwiej niż włosy grube, więc być może będziesz musiała spędzić więcej czasu na układaniu włosów, by zachować ich wspaniały wygląd. Włókna włosów grubych mogą być również przesuszone i może brakować im objętości.

Stan łusek włosa ma również wpływ na jego porowatość. Jeżeli są one uszkodzone lub zaklejone, woda nie będzie mogła wniknąć do wnętrza włosa, przez co szybciej stracisz wilgoć. Aby temu zaradzić, zapuszczaj włosy lub je obcinaj.

Wybierając codzienną odżywkę do włosów, ważne jest, aby wybrać taką, która zawiera humektanty przyciągające wilgoć. Zapobiegnie to gromadzeniu się produktu i pomoże utrzymać poziom nawilżenia. Powinnaś również wybrać głęboką odżywkę z mniejszą ilością oleju, aby utrzymać nawilżenie włosów bez dodawania warstwy produktu na włosach.

Odnosi się do tego, jak dobrze Twoje włosy wchłaniają wilgoć

Włosy to delikatny organ, który łatwo ulega uszkodzeniom, co sprawia, że zrozumienie, w jaki sposób Twoje włosy mogą wchłaniać wilgoć, jest kluczowe. Włosy mają różne poziomy porowatości, która jest miarą tego, jak dobrze wchłaniają wilgoć. Poziom porowatości określa się na podstawie warstwy kutykuli włosa, która pod mikroskopem wygląda jak nakładające się na siebie łuski. Jeśli Twoje włosy mają niską porowatość, warstwa kutykuli ściśle na siebie nachodzi i trudno jest im wchłonąć wilgoć.

Porowatość mierzy łatwość przenikania wody przez najbardziej zewnętrzną warstwę włosa (zwaną kutykulą). Ta warstwa kutykuli odpowiada za to, jak łatwo wilgoć i oleje dostają się do łodygi włosa. Na porowatość wpływają również czynniki środowiskowe, takie jak ciepło i środki chemiczne, które mogą uszkodzić warstwę kutykuli i wpłynąć na porowatość Twoich włosów.

Kiedy myjesz włosy, używaj produktów przeznaczonych do nawilżania włosów niskoporowatych. Produkty te pomogą zachować sprężystość i elastyczność włosów. W tym celu możesz stosować lekkie odżywki bez spłukiwania. Można również stosować lekkie olejki, które wnikają głęboko w trzon włosa.

Badanie porowatości włosów jest proste. Weź kilka pasm włosów i spryskaj je wodą. Zauważ, jak szybko woda się wchłania i czy jakiekolwiek kropelki pozostają na powierzchni. Jeśli woda znika niemal natychmiast, włosy są niskoporowate, natomiast kilka kropel pozostaje na powierzchni, to są one średnioporowate.

Jest odporny na stylizację termiczną

Włosy mało odporne to takie, które nie ulegają łatwo zniszczeniu podczas stylizacji z użyciem wysokiej temperatury. Jednak ten typ włosów jest podatny na puszenie się i może ulec wysuszeniu pod wpływem suchej temperatury. Na szczęście istnieje kilka produktów, które pomogą Ci zapobiec uszkodzeniom spowodowanym stylizacją na gorąco. Po umyciu i częściowym wysuszeniu włosów, możesz zastosować spray termoochronny. Stosuj ten produkt przed suszeniem i stylizacją włosów.

Najlepszy produkt do ochrony przed wysoką temperaturą to taki, który dodaje włosom wilgoci. Produkt ten tworzy barierę, która zmniejsza utratę wilgoci i uszkodzenia spowodowane stylizacją termiczną. Sprawia również, że włosy są bardziej podatne na układanie i mniej się puszą, co ułatwia ich stylizację. W lokalnej drogerii dostępnych jest kilka produktów chroniących przed wysoką temperaturą. Można znaleźć takie, które są przeznaczone do wszystkich rodzajów włosów, w tym do włosów farbowanych.

Są podatne na łamanie

Wybór odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów mało odpornych jest ważny, aby zapobiec ich łamaniu. Wypróbuj produkty, które mają emolienty i humektanty, aby zamknąć wilgoć. Dobrymi przykładami są Brilliant Humectant Pomade firmy Aveda i Amplified Textures Moisture Lock Leave-In Conditioner firmy Dove. Produkty te pomagają przygotować włosy do stylizacji i nadają im poślizg, co ułatwia rozczesywanie.

Unikaj ostrych metod stylizacji, które mogą powodować łamanie się włosów. Ciasny koński ogon lub rogi mogą powodować wiele złamań. Jeśli musisz przeprowadzić drastyczne farbowanie lub wybielanie, zastosuj po nim odżywkę proteinową. Używanie gorących narzędzi do farbowania lub prostowania włosów może spowodować ich uszkodzenie.

Podobne tematy