Łamliwość paznokci – przyczyny i zapobieganie

Jeśli zauważyłaś, że Twoje paznokcie są słabe, może to być spowodowane różnymi przyczynami. Należą do nich anemia, czyli brak białka we krwi, lub niedoczynność tarczycy. Istnieje również kilka sposobów na zapobieganie łamliwości paznokci. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Anemia

Łamliwe paznokcie są częstym objawem anemii z niedoboru żelaza. Inne objawy tego zaburzenia to blada, zmęczona skóra i zimne kończyny. Miażdżyca jest kolejną częstą przyczyną łamliwych paznokci. Pacjenci cierpiący na to schorzenie mogą również doświadczać skurczów nóg i ciężkości podczas aktywności fizycznej. Początkowo lekarze będą leczyć chorobę podstawową, aby zmniejszyć objawy. Leczenie może obejmować leki na cholesterol, antybiotyki lub dietę bogatą w żelazo. Suplementy doustne mogą również zmniejszyć objawy łamliwości paznokci.

W ciężkich przypadkach anemia może spowodować koilonychię. Powoduje ona paznokcie, które są cienkie, kruche i w kształcie łyżki. Zwykle jest wynikiem przewlekłego niedoboru żelaza i może być spowodowana przez kilka czynników. Niski poziom żelaza może być również związany ze słabym przepływem krwi i zmniejszoną ilością żelaza w komórkach nabłonka.

Brak nawodnienia

Istnieje wiele powodów, dla których Twoje paznokcie mogą być suche lub łamliwe, ale jednym z najczęstszych jest brak nawodnienia. Brak wody jest najczęstszym winowajcą, ale może być również wynikiem choroby podstawowej, takiej jak niedobór żelaza lub problemy z tarczycą. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć ten problem, najlepiej odwiedź lekarza. W niektórych przypadkach przyjmowanie suplementów żelaza może pomóc.

Brak nawilżenia jest często spowodowany brakiem odżywiania i brakiem właściwej pielęgnacji skóry. Twoja skóra, włosy i paznokcie są częścią układu integracyjnego, który zapobiega utracie płynów z organizmu i reguluje temperaturę ciała. Paznokcie mogą być również dotknięte przez choroby, które wpływają na układ integumentarny, takie jak zaburzenia autoimmunologiczne.

Brak białka we krwi

Jeśli zauważyłeś, że Twoje paznokcie są łamliwe, nie jesteś sam. Brak białka we krwi może mieć wpływ także na inne części Twojego ciała, w tym na skórę i włosy. Twoje paznokcie są częścią systemu integumentarnego, który pomaga chronić organizm przed utratą płynów i regulować temperaturę ciała. Choroby zapalne i inne stany autoimmunologiczne mogą mieć wpływ także na te części ciała, więc mogą przyczyniać się do łamliwości paznokci.

Niedobór żelaza może również powodować łamliwe paznokcie. Żelazo jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych w organizmie. Pokarmy bogate w żelazo obejmują wołowinę karmioną trawą, szpinak, fasolę, rośliny strączkowe, ostrygi i ciemną czekoladę. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór żelaza, możesz zwiększyć jego spożycie.

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca jest odpowiedzialna za kontrolowanie poziomu nawilżenia naszego ciała, a kiedy jest nieaktywna, mamy tendencję do utraty tego naturalnego źródła nawilżenia, w tym naszej skóry i paznokci. Kiedy tak się dzieje, nasza skóra i paznokcie stają się bardziej suche i łamliwe. W rezultacie zmienia się ogólny kształt naszych paznokci. Możemy doświadczyć łuszczenia się, kruszenia, grzbietów lub kształtu przypominającego łyżkę. Możemy również doświadczyć zmniejszenia potliwości, która jest naturalnym czynnikiem nawilżającym skórę.

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie stają się łamliwe, możesz mieć niedoczynność tarczycy. Stan ten jest często związany z niedoborem białka. Funkcja tarczycy jest w dużej mierze zależna od głównej formy aminokwasu znanego jako tyrozyna. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać swoje paznokcie pod kątem pęknięć lub rozdwajania się. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, odwiedź lekarza w celu oceny.

Infekcje

Łamliwość paznokci może być objawem leżącego u podstaw problemu medycznego. Infekcje takie jak łuszczyca i niedobór żelaza mogą prowadzić do łamliwych paznokci. Ważne jest, aby stosować odpowiednią dietę i regularnie ćwiczyć, aby utrzymać mocne paznokcie.

Ważne jest również leczenie choroby podstawowej. Leczenie chorób ogólnoustrojowych lub dermatologicznych może często wyeliminować objawy. Zazwyczaj infekcje leczy się odpowiednim antybiotykiem lub lekiem przeciwgrzybicznym. Jeśli stan jest idiopatyczny, konieczne jest bardziej ukierunkowane podejście. Pacjenci z łamliwymi paznokciami powinni zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć kontaktu z wodą i innymi wilgotnymi powierzchniami. Podczas gdy noszenie winylowych rękawic jest zalecane do pracy w mokrym środowisku, ciężkie bawełniane rękawice są zalecane do pracy w suchym środowisku.

Urazy

Istnieje wiele powodów, dla których paznokcie danej osoby mogą stać się łamliwe, w tym urazy i kontuzje. Istnieją jednak również schorzenia, które mogą powodować łamliwość paznokci. Są to między innymi pewne rodzaje infekcji, choroby tarczycy i inne choroby skóry. Stan ten może również ulec pogorszeniu w wyniku długotrwałej ekspozycji na chlor lub inne substancje chemiczne. Wreszcie, stan ten może być przyspieszony przez stres i zmiany hormonalne.

Najczęstszą przyczyną łamliwych paznokci jest uraz płytki paznokciowej. Ten rodzaj nadużycia może spowodować rozdarcie lub pęknięcie płytki paznokcia. Częste mycie rąk może również spowodować uszkodzenie płytki paznokcia, powodując skurczenie się i obrzęk komórek. Kiedy to się stanie, paznokieć może się złamać jak wygięte drewno.

Używanie środków odkażających do rąk

Używanie środków odkażających do rąk w celu utrzymania zdrowych paznokci może być zdradliwe. Ponieważ środek do dezynfekcji rąk może sprawić, że Twoje dłonie staną się jeszcze bardziej suche, musisz upewnić się, że stosujesz krem do rąk lub balsam, aby utrzymać paznokcie w stanie nawilżenia. Ponadto, unikaj nakładania środka odkażającego na paznokcie, ponieważ może to spowodować ich dalsze uszkodzenie.

Jedną z najlepszych rzeczy do zrobienia jest nałożenie szybko wchłaniającego się kremu do rąk na Twoje łamliwe paznokcie. Balsamy, które wnikają w skórki, takie jak 20% krem do rąk z masłem shea od L’Occitane, zdziałają cuda dla twoich paznokci.

Podobne tematy